Kaip mus rasti?

Tel. +385 164 47785
Faksas +385 164 47789
El. paštas

Naujienlaiškio prenumerata

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: Lietuva tvirtai remia Šiaurės Makedonijos siekį tapti ES nare

Sukurta 2021.04.23 / Atnaujinta 2021.04.23 17:53
   G. Landsbergis: Lietuva tvirtai remia Šiaurės Makedonijos siekį tapti ES nare
   G. Landsbergis: Lietuva tvirtai remia Šiaurės Makedonijos siekį tapti ES nare
   G. Landsbergis: Lietuva tvirtai remia Šiaurės Makedonijos siekį tapti ES nare

   Balandžio 23 dieną įvyko užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir Lietuvoje viešinčio Šiaurės Makedonijos vicepremjero Europos reikalams Nikola Dimitrovo susitikimas.

   Ministrai aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes, Šiaurės Makedonijos integracijos į ES perspektyvas, aktualius regioninio saugumo klausimus, Baltijos valstybių bendradarbiavimo patirtį, atsaką į Covid-19 pandemiją.

   G. Landsbergis išreiškė tolesnę tvirtą Lietuvos paramą Šiaurės Makedonijos siekiui tapti ES nare. „Atsižvelgdami į Šiaurės Makedonijos politinę valią ir nuoseklią bei tvarią pažangą įgyvendinant ES reformas, tvirtai remiame kuo greitesnį ES derybų programų su Šiaurės Makedonija patvirtinimą ir tikimės, kad dar šį pusmetį bus surengta pirmoji Tarpvyriausybinė konferencija su Šiaurės Makedonija“, - teigė ministras.

   Ministras G. Landsbergis pabrėžė, kad būtina, jog Šiaurės Makedonija ryžtingai siektų tolesnės pažangos, įgyvendinant teisinės valstybės ir pagrindinių teisių srities reformas, įskaitant kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu, išraiškos laisvės srityse, prisijungtų prie visų ES užsienio politikos pozicijų, ypač dėl atsakomųjų priemonių taikymo šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų atvejais, taip pat reaguojant į agresyvius veiksmus suverenių valstybių atžvilgiu.

   Augančių grėsmių bei didėjančios trečiųjų šalių įtakos regione akivaizdoje ministrai pripažino tolesnės NATO plėtros svarbą visos Europos  saugumui bei stabilumui.

   Sutarta aktyviau plėtoti dvišalį bendradarbiavimą šiuo metu Lietuvai ir Šiaurės Makedonijai ypač aktualiais klausimais – atsparumo hibridinėms bei kibernetinėms grėsmėms didinimo, Lietuvos integracijos į ES patirties perdavimo Šiaurės Makedonijai klausimais.

   Nors Šiaurės Makedonija buvo viena pirmųjų Vakarų Balkanų šalių, pradėjusi integracijos į ES ir NATO procesą, tačiau tik išsprendus ginčą su Graikija dėl šalies pavadinimo ir pasiekus taip vadinamą Prespos susitarimą, Šiaurės Makedonijai atsivėrė spartesnės euroatlantinės integracijos galimybės. 

   2020 metų kovo 28 dieną tapusi NATO nare, Šiaurės Makedonija yra pati jauniausia, 30-oji, aljanso narė. Šiuo metu Šiaurės Makedonija siekia, kad kuo greičiau būtų patvirtintos ES derybų programos (angl. negotiating framework) ir surengta pirmoji Tarpvyriausybinė konferencija, kad būtų pradėtos ES derybos su Šiaurės Makedonija.