U Zagrebu je svečano obilježen Dan ponovne uspostave neovisnosti Litve
Veleposlanstvo Republike Litve je svečano obilježilo Dan ponovne uspostave neovisnosti Litve. Uz svečanu proslavu, u poslovnom centru „Eurotower“ u kojem je smješteno Veleposlanstvo otvorena je izložba „Vilnius na starim slikama“ koju je primremio Litavski narodni muzej, a koja je posvećena 700. obljetnici osnutka Vilniusa.
U svojem obraćanju veleposlanik Eduardas Borisovas prisjetio se događaja u Litvi prije 34 godine i kako su Litavci s neizmjernom snagom, odvažnošću i voljom djelovali kako bi ponovno uspostavili neovisnost Litve, te je podsjetio na važnost neprekidne pomoći Ukrajini koja se već dvije godine bori za svoju i našu slobodu. Veleposlanik je naglasio da pad sovjetskog bloka, nažalost, nije izbrisao imperijalistički način razmišljanja, a što je kroz tri desetljeća rezultiralo prvo okupacijom teritorija Pridnjestrovlja i Gruzije, a kasnije aneksijom Krima i okupacijom Donbasa. Prema riječima veleposlanika Eduardasa Borisovasa, budući da nisu naučene lekcije iz 1938., dosadašnji međunarodni poredak i mir u velikoj opasnosti, a mnogi još uvijek naivno vjeruju da će međunarodno pravo zaustaviti agresora.
Kada je riječ o bilateralnim litavsko-hrvatskim odnosima, veleposlanik je istaknuo izvrsnu bilateralnu suradnju, zajednička stajališta o najvažnijim globalnim pitanjima, pohvalio inicijativu Hrvatske države za pomoć Ukrajini u razminiranju. Kako je rekao veleposlanik Eduardas Borisovas, ljudi u Hrvatskoj su i sami doživjeli ratnu brutalnost, zato vrlo dobro znaju tko je agresor, a tko je žrtva.
Na svečanoj proslavi Dana ponovne uspostave neovisnosti Litve sudjelovao je potpredsjednik Hrvatskoga sabora, akademik Željko Reiner, predstavnici hrvatskih državnih, kulturnih, obrazovnih ustanova, kao i predstavnici stranih diplomatskih misija u Republici Hrvatskoj.